• Home
  • Az amigurumi története. Milyen egy eredeti japán amigurumi figura?

Japán nő kimonót visel

Azt már mindannyian tudjuk - akik amigurumit horgolunk - hogy az amigurumi horgolási technika Japánból származik és maga a szó az ami és a nuigurumi szavakból tevődik össze. De hogy is néz ki egy amigurumi figura Japánban?

Az amigurumi szó kötött vagy horgolt babát jelent. Eredetileg a baba fő jellemzője az aránytalanul nagy fej volt.  Japánban a nagyfejű karaktereket Chibinek hívják.  Ezeknek a babáknak a feje akkora vagy nagyobb, mint a saját testük mérete.

A chibi [禿び] szó kisgyermeket jelent. 

Az amigurumi figurák általában 10 és 30 cm közöttiek. A testrészek illesztésére drótot használnak annak érdekében, hogy a baba bizonyos pozíciókban meg tudja tartani magát. A száj, az orrok és a szemek készíthetőek pl. műanyag alkatrészekből vagy gombokból.

Alapvetően az amigurumi figura horgolással vagy kötéssel készül.

A figurák tervezésénél geometriai formákat használnak. A fej és a test gömb vagy henger formájú. Japánban közepes gyapjú fonalat és kb. 4 mm-es tűt használnak amigurumi készítéshez.

Többféle technika létezik, de a legelterjedtebb a varázsgyűrű ( varázskör, magic ring, magic circle) alkalmazása a kezdéshez. A formákat a szaporítás és a fogyasztás segítségével lehet kialakítani. 

A horgolás neve: Kigibariami [かぎ針編み] 

A kötés elnevezése: boubariami [棒針編み]

Az amigurumi története

Japán ismert az ősi szövési technikáiról, mint például a Kasuri és a Shibori, amelyeket széles körben használnak a textiliparban. Yoshihiro Matushita szerint 1185-ig nyúlnak vissza feljegyzések a kötés és horgolás előtti szövetkészítés japán technikáiról.

Nem egyértelmű, hogy mikor találták fel az Amigurumit. A kötött babákat régóta használják oktatási célra és kisgyermekeknek játékként. A feljegyzések szerint a 3D-s horgolt/kötött babák kínai eredetűek.

A kötést a feltételezések szerint a hollandok vezették be Japánban az Edo-korszakban (1603-1867).  A kötés a szamurájokkal együtt fejlődött, akik szakértői voltak ennek a technikának: ruháikat és a kardjaikhoz dekorációkat készítettek.

A Meidzsi-korszakban (1868–1912) több mint 3000 nyugati embert alkalmaztak modern természettudományok, matematika, technológia és idegen nyelvek oktatására Japánban. Ebben a közegben a horgolás és a kötés technikája egyre inkább elterjedt Japánban.

Az első háromdimenziós japán horgolt figura 1887-ből származik, és a neve seiyo-keito-amimono-kyouju [西洋毛糸編物教授].  Ez egy növény volt levéllel és gyümölcsökkel.

Az „Amigurumi” kifejezés az 1980-as években vált népszerűvé, köszönhetően egy művészeti programnak. A fellendülés a Kawaii kultúra és az olyan jelenségek születésének köszönhető, mint a Hello Kitty.

Az aranyos kis kötött/horgolt figurák iránti nagy kereslet hatására 2002. január 10-én létrehozták a Japán Amigurumi Egyesületet. Idővel az amigurumi technikát tanító könyvek és amigurumi online tanfolyam-ok jelentek meg, ezzel is elősegítve az amigurumi készítés elterjedését.

A japán kultúra világszinten történő terjesztésével együtt természetesen az amigurumi technika is elterjedt. Különböző blogokon, fórumokon osztották meg a mintákat és az amigurumi online tanfolyam-ok lehetőségét.

El nem tudom mondani, hogy mennyire örülök annak, hogy rátaláltam az amigurumi technikára. Bár korábban kötöttem és horgoltam is, sokáig nem volt tudomásom róla. Egy spanyol divattervező hölgytől tanultam, aki a ruhák mellett amigurumi figurákat tervez. Napi szinten horgolok és ezt a tudást szeretném átadni az általam készített Amigurumi kezdő online tanfolyam-on illetve azoknak akik Svájcban élnek egy személyes workshop keretén belül. 

Várlak Téged is szeretettel, ha egy helyen szeretnél minden szükséges információt megtalálni és egy gyakorlatias oktatást keresel.

Gyerekeknek külön kínálok tanfolyamot: Amigurumi kezdő online tanfolyam gyerekeknek


Cikk forrása: skdesu.com

Kép: sasint/Pixabay