• Home
  • Mire lesz szükséged amigurumi horgolásnál? Amigurumi alapkészlet

amigurumi kellekek

Az amigurumi horgolás csak kicsit tér el a hagyományos horgolástól. A legfőbb különbség, hogy amiguruminál általában egy mágikus körrel ( magic ring) kezdjük a horgolást és nem oda-vissza sorokkal haladunk, hanem spirálisan. Ha korábban már horgoltál, akkor valószínűleg minden szükséges eszközöd megvan. Ha most kezded az amigurumi horgolást tanulni, akkor a következő lista segítségedre lehet abban, hogy mit szerezz be.

Amire biztos, hogy szükséged lesz amigurumi horgolásnál- amigurumi alapkészlet

  • Amigurumi fonal - 100% pamut fonal ajánlott, ha pici gyerekek számára horgolunk, az is fontos, hogy a fonal mercerizált legyen. Egyéb tulajdonság: 50g/125 m. Ebben a cikkben fonalajánlatot találsz: Milyen fonalat használjunk amigurumi horgoláshoz? 
  • Jó minőségű horgolótű. Amigurumihoz attól függően, hogy mennyire lazán vagy szorosan horgolsz, 2-es, 2.5-es vagy 3-as méretű horgolótű szükséges. Én a Tulip Etimo japán tűket használom és ezt javaslom az Amigurumi kezdő online tanfolyam résztvevőnek is. Nem tartozik az olcsó kategóriába, de megéri befektetni, mivel amiguruminál szorosan kell horgolnod, ezért fontos a prémium minőség és az ergonómikus kialakítás. A Prym márka is a jó minőségű tűk közé tartozik. Feleslegesnek tartom egy egész sorozat megvásárlását. Ha később pólófonalból vagy zsinórfonalból fogsz horgolni, a kiválasztott fonalmárkának megfelelően elég lesz 1-2 nagyobb méretű tűt vásárolnod. A mennyiség helyett inkább a minőségre törekedj. A kezed meg fogja hálálni.
  • Amigurumi töltőanyag - leginkább a szilikonizált poliészter golyót ajánlom. Ennek előnye a többi töltőanyaggal szemben, hogy mosáskor visszanyeri eredeti formáját, nem tömörödik össze. A vatelin nem ajánlott amigurumi állatok, figurák kitöméséhez. Vásárláskor mindig ellenőrizd le, hogy mosható legyen legalább 30 °C-on. Amigurumi tisztításához tippeket itt találsz: Hogyan tisztítsuk az amigurumi játékokat? 
  • Olló: kézimunka olló vagy egy kisebb papírvágó olló.
  • Varrótű amigurumihoz: fontos, hogy hosszú és nagy lyukú legyen. Amigurumihoz elsősorban a tompa végű tű ajánlott. Himzőtű, gobelintű vagy merkelőtű néven találsz megfelelőt. A hegyes végű tűvel könnyen megsérthetjük a fonalat, kihúzhatjuk a szálakat. (Ennek ellenére én jobban szeretem használni a hegyes végű tűt, mivel néha nagyon szoros helyen szükséges a tűt átvezetni.)
  • Varrótű. Hagyományos, cérnához való tűre is szükséged lesz, ha gombbal fogod dísziteni a figurát. 
  • Gombostű amigurumihoz: a gombostűnél fontos, hogy színes és nagyméretű legyen a feje. Mindig figyeljünk oda, hogy nehogy becsússzon a munka belsejébe!
    Tipp: Én azt szoktam javasolni, hogy 10 db-ot vegyünk használatba és addig ne fejezzük be a munkát, ne adjuk oda kisgyereknek amíg a munka végeztével a 10 db-ot meg nem találtuk. 
  • Műanyag zárható szemjelölő: Mivel amiguruminál spirálisan haladunk, szükségünk van arra, hogy az új sor első szemét valahogyan megjelöljük. Ezt az eszközt erre a célra ajánlják. Persze aki már horgol amigurumit  az tudja, hogy ez elég kényelmetlen megoldás, akadályoz a horgolásban, és macerás is mindig kinyitni, kivenni, majd újra betenni, bezárni.
    Tipp: Egy sokkal "hétköznapibb" megoldást  ajánlok. Egy más színű kb. 6-8 cm-es fonallal jelöljük meg a kezdőszemet, amit a munka során továbbvezetünk hol előre, hol hátra téve, a végén egyszerűen ki tudjuk húzni a munkánkból. Én a jelölőt akkor használom, ha leteszem a munkát. A nyitott szemet lezárom, így nem tud lefejtődni. 
  • Kinyomtatott amigurumi mintaleírás. Ajánlom, hogy másold ki a szükséges mintaleírást és nyomtasd ki. Sokkal könnyebb így használni, mint egy 10-20-30 oldalas PDF-et követni a laptopon, telefonon.

Kiegészítő, "kényelmi" kellékek amigurumihoz

Az itt felsorolt segédeszközök nélkül is lehet amigurumit horgolni, de munka közben érdemes átgondolni, hogy mi az ami megkönnyítené, meggyorsítaná a horgolást. Ha sokat horgolsz fontosak lehetnek ezek a plusz kellékek.

  • Kézimunka koffer, kézimunka táska. Ha sokat horgolsz, célszerű egy külön táskát rendszeresíteni erre a célra, amiben minden kellék elfér, így nem kell munka közben keresgélned és utazáshoz is praktikus ez a megoldás. 
  • Írószertartó, kézimunka nesszeszer. A kisebb kellékeket tárold egy helyen. Egy henger alakú iskolai tolltartó praktikus erre a célra.
  • Sorszámláló kézimunkához. Mivel szorosan követni kell a mintaleírást és a vonalzóval vezetés nem túl praktikus akkor ha abbahagyod a munkát, más megoldás ajánlott. Legegyszerűbb, ha kipipálod a sort amivel már végeztél. Ha nem akarod összefirkálni a horgolási mintát, praktikus egy sorszámláló beszerzése.
    Létezik kis henger alakú sorszámláló, ahol egymás melletti 2 soron tudod tekerni a számokat és létezik ujjra csatolható is, ahol egy gomb megnyomásával automatikusan lép előre egyet a számláló. Ezt én nem tartom túl praktikusnak. Engem zavar horgolás közben ha az ujjamon van, ezért én a henger alakút használom.
  • Hímzőfonal. Az amigurumi figurák szemöldökét és szempilláját vékonyabb fonallal hímezzük, nem amigurumi fonallal. Erre a célra általában fekete, ritkábban barna himzőfonal ajánlott. A színt a figura karakterétől függően válasszuk ki. 
  • Műanyag biztonsági szem. Az amigurumi figurák szemét a legegyszerűbben műanyag szemmel oldhatjuk meg. Szépen hímezni nagyon nehéz, sok gyakorlást igényel. Ugyanakkor én mindenképpen a hímzést ajánlom, ha 3 év alatti gyereknek készül a figura. Elvileg a műanyag szem nem fog kijönni ha jól van rögzítve, gyakorlatilag a gyerekek mindent ki tudnak szedni és ez könnyen fulladást okozhat. Ne rizikózzunk!
  • Műanyag biztonsági orr. Ugyanaz vonatkozik rá, mint a biztonsági szemre.
  • Pompon készítő. Néha szükség van szép pomponnal dísziteni a figuránkat. Használhatjuk a "házi" megoldásokat, de léteznek erre a célra segédeszközök is. Olvasd el ezt a cikket: A szép pompon készítés titka
  • Tűpárna. Szerintem nagyon megkönnyíti a gombostű és a varrótű tárolását. Munka közben könnyebb, egyszerűbb innen kivenni a tűt, mint az eredeti csomagolásából. Nagyon szép tűpárnák kaphatóak, de saját magad is el tudod készíteni, még varrógép sem kell hozzá.  Varrd meg kézzel vagy horgolj egyet! 
  • Horgolási mintához tartó. Én mindig kinyomtatom a horgolási mintát. Sokat horgolok, ezért kerestem egy praktikus megoldást arra, hogy ne mozduljon el a vékony papír, hanem stabilan előttem legyen a horgolás során. Általában egy felül csatos kemény dokumentum tárolót használok ( hivatalos neve: Felírótábla). Ez azért is jó, mert erről nem gurul le a műanyag henger alakú sorszámláló. Van egy fa laptop/I-pad tárolóm is, ezt a konyhában használom a kinyomtatott recept tárolására sütés-főzés közben, de horgoláshoz is praktikusnak találom. 
  • Fonaltároló. Ha sikerül a gombolyag belsejéből kihúzni a fonalat, akkor egyszerűen tegyük magunk mellé, nem fog elmozdulni, ugrándozni. Ha a külső szállal kell horgolnunk, akkor célszerű egy fonaltárolót használni. Ez lehet egy magasabb műanyag tároló edény, de gyönyörű kézműves fa vagy kerámia fonaltárolót is tudunk vásárolni. Nekem egy bambusz konyhai eszköz tárolóm van. Ez egy keskeny, magas, henger alakú tároló, pont elfér benne egy gombolyag amigurumi fonal és még szépen is mutat. 
  • Kisebb méretű horgolótű. Ajánlott egy kisebb méretű horgolűt is tartani a készletben, mint amit általában használsz. Néha célszerűbb ezzel dolgozni, pl. a szál elvezetésekor a munka belsejébe. Így kisebb az esélye, hogy közben kihúzod a töltőanyagot. Ha nagyon szorosan horgolsz, a kúszószemet is könnyebb lesz lehorgolnod a következő sorban egy vékonyabb tűvel. 
  • Mérőszalag. Ritkán, de szükség lehet pontos mérésre, ezért jó ha kéznél van egy mérőszalag. 
  • Amigurumi sminkeléshez anyagok. Baba orcájának vagy pl. nyuszi, elefánt fülének színezéséhez itt találsz tippeket: Ötletek amigurumi baba sminkeléséhez
  • Gomb: Ha kézimunka kellékes boltban járok és látok egy szép, különleges gombot, mindig veszek 2-4 darabot. Bármikor szükség lehet rá alapon. 😀 Hagyományos kis gombokat is érdemes otthon tartani fehér, kék, piros, rózsaszín színben ill. fából készültet. 
  • Felvarrható bőr cimke pl. Handmade felirattal. Szépen mutat egy amigurumi figurán is, ha varrsz rá egy kis cimkét. Ha kézművesként amigurumi horgolással foglalkozol, akkor mindenképpen szerezz be a a saját márkaneveddel ellátott cimkét. 

Kezdj el amigurumit horgolni!

Ha még csak most barátkozol az amigurumi horgolással, ajánlom figyelmedbe az Amigurumi kezdő online tanfolyam-ot, melyet kedvező áron tudsz megvásárolni itt az oldalon. Információ:

Információ és jelentkezés: Amigurumi online tanfolyam


Fotó: Kincsesláda amigurumi oktatás